تاریخچه ورزش سامبو

International Federation of Sambo

سامبو (به روسی: са́мбо) یک ورزش رزمی روسی به معنای “دفاع از خود بدون سلاح” و یک رشتهٔ نسبتاً جدید رزمی محسوب می‌شود که در دههٔ ۱۹۲۰ در ارتش سرخ شوروی به منظور تقویت توانایی مبارزهٔ تن‌ به‌ تن سربازان، پایه‌گذاری شد. این رشته بر فنون گلاویزی و پرتابی تأکید دارد و تلفیقی از مؤثرترین تکنیک‌های چندین رشتهٔ دیگر از جمله جودو ژاپنی، کشتی آزاد و فرنگی و سبک‌های محلی کشتی آسیای میانه و قفقاز و هنرهای رزمی است.
ویکتور اسپیریدونوف و واسیلی اوشچپکوف پایه‌گذاران سامبو هستند. آنها دو سبک متفاوت را پایه‌گذاری کرده بودند که در نهایت با یکدیگر ادغام شده و سامبو نام گرفت. اوشچپکوف در سال ۱۹۳۷ در جریان تصفیه سیاسی دوران استالین متهم به جاسوسی برای ژاپنی‌ها شده و به زندان افتاد و در زندان از دنیا رفت. او بیشتر عمر خود را در ژاپن گذرانده و جودو را زیر نظر جیگارو کانو بنیان‌گذار رشتهٔ جودو آموخته بود. اما سبک اسپیردیونوف در مقایسه با سبک اوشچپکوف نرم‌تر و ملایم‌تر بود و تأکید کمتری بر قدرت بدنی داشت و این خود تا حدی به دلیل جراحات عمیقی بود که اسپیریدونوف در جریان جنگ جهانی اول برداشته بود. آناتولی خارلامپیف که از شاگردان اوشچپکوف بود معمولاً بنیان‌گذار سامبو نامیده می‌شود. این رشته در سال ۱۹۳۸ به عنوان یک ورزش رسمی مورد تأیید کمیسیون ورزشی اتحاد جماهیر شوروی قرار گرفت. در سال ۱۹۶۸ سامبو توسط FILA به عنوان یکی از سبک های معتبر کشتی بین المللی پذیرفته شد و در سال ۱۹۸۵، فدراسیون بین المللی سامبو آماتوری (FIAS) به عنوان اولین سازمان رسمی سامبو تاسیس و بعدها به قسمت شرقی (FIAS East) و غربی (FIAS West) تقسیم شد که قسمت شرقی آن برای توسعه سامبو در سرزمین های روسیه و قسمت غربی برای توسعه ورزش سامبو در ایالات متحده و اروپای غربی فعالیت میکند. مسابقات سامبو در سال ۱۹۸۰ به صورت آزمایشی در المپیک مسکو برگزار گردید ولی نتوانست به عنوان یک رشته ورزشی در المپیک باقی بماند.به دلیل وجود تکنیک های ناب، منحصر بفرد و ترکیبی در این رشته ورزشی، امروزه این ورزش در بسیاری از کشورهای جهان مانند روسیه، بلغارستان، بلاروس، مغولستان، اوکراین، قزاقستان، ازبکستان، ونزوئلا، صربستان، ژاپن و ایران محبوبیت دارد.

برخی از رویدادهای مهم سامبو در سراسر جهان که توسط FIAS شناخته شده یا سازماندهی شده اند عبارتند از:

  • مسابقات سامبو قهرمانی اروپا
  • مسابقات قهرمانی جهان
  • رقابت های قهرمانی جهانی سامبو FIAS
  • مسابقات قهرمانی نیروهای مسلح روسیه
  • جام جهانی سامبو
  • بازی ها و مبارزات جهانی

در این ورزش، دو نفر یا توجه به قوانین خاص این ورزش با یکدیگر مبارزه کرده و در حین مبارزه از ضربات بوکس، ضربات پا و تکنیک های درگیری و قفل مفصل استفاده میکنند، در پایان مبارزی که بالاترین امتیاز را داشته باشد و یا قفل مفصل و تکنیک خاصی برای تسلیم نمودن حریف انجام دهد پیروز رقابت خواهد بود.
مبازران این رشته باید چابکی، انعطاف و هوش بالا داشته و تسلط کافی بر حرکات پرتابی و کشتی، قفل مفصل، ضربات دست و پا و روش های تسلیم نمودن حریف داشته باشد.
باید یادآوری نمود که برای حرفه ای شدن در این ورزش سالها تمرین و تلاش برای یادگیری نیاز است تا فرد بتواند کنترل عالی بر تمامی حرکات خود داشته باشد.

 

تارنمای رسمی فدراسیون جهانی سامبو:   sambo-fias.org